Dr Wendy Thompson

NIHR Clinical Lecturer

View graph of relations

Overview

Dr Wendy Thompson is a clinical academic whose research is about urgent dental care and tackling antimicrobial resistance by reducing antibiotic overprescribing. Working in partnership with the public and patients as well as members of the dental team, a co-development approach sits at the heart of her research. Her clinical practice is as a general dentist in rural South Cumbria.

As chair of the FDI World Dental Federation working group on antibiotics, Dr Thompson is lead author of its white paper and accompanying free, online course. Under her leadership, FDI's Pledge for national dental associations to commit to tackling antimicrobial resistance has been signed by over 80 countries since its lauch in 2021. She is inaugural chair of the Global Antibiotic Resistance (Dental) early career researcher network. 

As a lecturer, Dr Thompson regularly provides continuing professional development courses about urgent dental care and antibiotic resistance to members of the dental team around the world, including for professional bodies (such as the College of General Dentistry and British Dental Association) and government organisations (such as Health Education England). In addition, she takes on additional leadership roles with these organisations and is an active supporter of charities relating to antimicrobial resistance: British Society for Antimicrobial Chemotherapy (Council member) and Antibiotics Research UK (public engagement and patient support committeemember). 

You can find Wendy on Twitter @wendythedentist

 

External positions

Fellow, Higher Education Academy (Formerly Known As Learning & Teaching Support Network)

15 Jun 2022 → …

Fellow, International College of Dentists

11 Jun 2022 → …

Member of Science Committee and chair of antibiotics working group, FDI World Dental Federation

1 Oct 2021 → …

Member, Public Engagement and Patient Support Committee, Antibiotics Research UK

1 Sep 2020 → …

Member, Health & Science Committee and Academic Committee, British Dental Association

1 Aug 2020 → …

Foundation Member, Ambassador and member of Research Advisory Group, College of General Dentistry

1 Jun 2020 → …

Council Member, British Society for Antimicrobial Chemotherapy (BSAC)

1 Feb 2020 → …

Honorary Consultant, NHS Office of the Chief Dental Officer

1 Oct 201931 Mar 2021

Co-chair, Dental Care special interest group, Society for Academic Primary Care (SAPC)

1 Mar 2019 → …

Committee Member, British National Formulary Dental Advisory Group

1 Mar 2014 → …

Committee Member & Expert Adviser, National Institute For Health & Clinical Excellence (NICE)

1 Mar 2014 → …

Membership of the Faculty of General Dental Practitioners (UK), The Royal College of Surgeons of England

1 Apr 201330 Jun 2021

Areas of expertise

  • RK Dentistry - Antibiotics, Infection, Resistance, Urgent dental care, Primary Care

Education / academic qualifications

  • 2019 - Doctor of Philosophy, Antibiotic Prescribing: Towards a reducTion in Urgent Dental appointments in England (The APTiTUDE Study), University of Leeds (2015 - 2019)
  • 2012 - Bachelor of Dental Surgery University of Liverpool (2008 - 2012)
  • 1994 - Bachelor of Science, Microbiology & Microbial Technology, The University of Warwick (1990 - 1994)

Related information

Publications

Research output: Contribution to journalArticlepeer-review

View all (35)

Activities

Activity: Talk or presentationOral presentation

Activity: Talk or presentationOral presentation

Activity: Participating in or organising event(s)Organising a conference, workshop, exhibition, performance, inquiry, course etc

View all (38)

Media coverage and contribution

Press/Media: Expert comment

Press/Media: Blogs and social media

View all (2)

Prizes

Prize: Other distinction

View all prizes (2)