Prizes

  1. KM Stott Prize

    Ryan West (Recipient), 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  2. "Discipline Hopping" Fellowship

    Ryan West (Recipient), Mar 2014

    Prize: Fellowship awarded competitively

  3. Alzheimer's Society Junior Fellowship

    Ryan West (Recipient), Mar 2018

    Prize: Fellowship awarded competitively

  4. Presidential Academic Fellowship in Ageing, health and wellbeing in the Global South

    Nan Zhang (Recipient), 1 Sep 2018

    Prize: Fellowship awarded competitively

  5. Hallsworth Research Fellowship in Chinese Political Economy

    Nan Zhang (Recipient), 17 Dec 2017

    Prize: Fellowship awarded competitively

  6. ESRC Global Challenge Research Fund (GCRF) Postdoctoral Fellowship

    Nan Zhang (Recipient), 18 Dec 2016

    Prize: Fellowship awarded competitively

  7. Member Academia Europaea

    Christopher Thornhill (Recipient), 2016

    Prize: Election to learned society

  8. IMAGinE Awards (nomination)

    Chrisoula Lionis (Recipient), 2013

    Prize: Other distinction

  9. Investing in Success Award

    David Spendlove (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  10. Special Commendation for Outstanding Performance in a Postrgraduate Dissertation

    Christopher Butler (Recipient), 22 Nov 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  11. Best Paper Award

    Damian Arellanes Molina (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  12. Best Masters Thesis on Artificial Intelligence

    Damian Arellanes Molina (Recipient), 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  13. International Society for Heart Research/SERVIER Fellowship

    Alicia D'Souza (Recipient), 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  14. Cairn Research 'New and Notable' Prize Lecture

    Alicia D'Souza (Recipient), 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  15. Physiological Society Inaugural R Jean Banister Prize Lecture

    Alicia D'Souza (Recipient), 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  16. Inaugural Editorial Board Fellowship of the Journal of Physiology

    Alicia D'Souza (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  17. FBMH Researcher in the Spotlight

    Alicia D'Souza (Recipient), 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  18. Arthur Miller Centre First Book Prize

    J. Michelle Coghlan (Recipient), 8 Apr 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  19. Eileen Raby Teaching Assistant Award

    Lucy Burns (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  20. Managing Ecosystem Services in Urban Landscapes in Stockholm and Cape Town” (ESCAPE; 900kSEK; €86k)

    Henrik Ernstson (Recipient), Jane Battersby (Recipient), Thomas Elmqvist (Recipient) & Susan Parnell (Recipient), 2008

    Prize: Prize (including medals and awards)

  21. The Role of Modularity and Connectivity in Social-Ecological Systems (MODS; 8,4MSEK; €810k)

    Thomas Elmqvist (Recipient), Henrik Ernstson (Recipient), Örjan Bodin (Recipient), Christofer Edling (Recipient) & Fredrik Liljeros (Recipient), 2009

    Prize: Prize (including medals and awards)

  22. Integrating Ecosystem Services in Urban Planning I (SUPER I; 3MSEK; €285k)

    Johan Colding (Recipient), Henrik Ernstson (Recipient) & Stephan Barthel (Recipient), 2009

    Prize: Prize (including medals and awards)

  23. Integrating Resilience and Ecosystem Services in Urban Spatial Planning II (SUPER; 6.6MSEK; €690k)

    Johan Colding (Recipient), Henrik Ernstson (Recipient) & Stephan Barthel (Recipient), 2010

    Prize: Prize (including medals and awards)

  24. Re-thinking Urban Natural Resource Management through Multiple Ways of Knowing (WOK-UE; 8.7MSEK; €840k)

    Henrik Ernstson (Recipient), Marnie Graham (Recipient), Sverker Sörlin (Recipient), Jane Battersby (Recipient), Anna Storm (Recipient) & Thomas Elmqvist (Recipient), 2011

    Prize: Prize (including medals and awards)

  25. Socioecological Movements in Urban Ecosystems (MOVE; 6.2MSEK; €600k)

    Henrik Ernstson (Recipient), Joshua A. Lewis (Recipient), Mario Diani (Recipient), Wayne C. Zipperer (Recipient), Lorien Jasny (Recipient), Pippin Anderson (Recipient), Thomas Elmqvist (Recipient) & Susan Parnell (Recipient), 2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  26. Sustaining Future Urban Natures: Interdisciplinary Engagements with Contested Urban Ecologies (150kSEK; €14k)

    Henrik Ernstson (Recipient) & Sverker Sörlin (Recipient), 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  27. Politicizing African Urban Ecologies: Enabling Radical Geographical Research Practices for African Scholars

    Mary Lawhon (Recipient), Henrik Ernstson (Recipient), Jonathan S Silver (Recipient) & Joe Pierce (Recipient), 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  28. Ways of Knowing Urban Natures: Making a Research-based Film (400kSEK; €38k)

    Jacob von Heland (Recipient) & Henrik Ernstson (Recipient), 1 Jan 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  29. Urban infrastructure challenges of the South: Waste and sanitation research in Ugandan cities to develop theory and methods for heterogeneous infrastructure. (HICCUP; 4.2MSEK; €405k)

    Henrik Ernstson (Recipient), Jonathan S. Silver (Recipient), Shuaib Lwasa (Recipient), Mary Lawhon (Recipient) & David Nilsson (Recipient), 1 Jan 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  30. Award for the Research Team which has Published the Results of Practice Changing Research Study on the NIHR portfolio

    Gunn Grande (Recipient), Gail Ewing (Recipient) & Janet Diffin (Recipient), 19 Apr 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  31. Kyushu University Visiting Researcher Grant

    Michael Baker (Recipient), 31 May 2018

    Prize: Fellowship awarded competitively

  32. Humanities Strategic Investment Fund (HSIF): Internationalisation

    Dimitrios Doukas (Recipient), Nicolette Butler (Recipient), Jasem Tarawneh (Recipient), Andrew Kenyon (Recipient), Megan Richardson (Recipient) & Jason Bosland (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  33. Michael Faraday Medal

    Danielle George (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  34. Harold Hartley Medal

    Danielle George (Recipient), 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  35. Member of the Order of the British Empire

    Danielle George (Recipient), 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  36. Rooke Medal

    Danielle George (Recipient), 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  37. Chadwick Medal and Prize

    Stefan Soldner-Rembold (Recipient), 20 Nov 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  38. Best Paper by a Clinician

    Leela Biant (Recipient), 2000

    Prize: Prize (including medals and awards)

  39. Presidents Prize Paper at the Royal Society of Medicine

    Leela Biant (Recipient), 2001

    Prize: Prize (including medals and awards)

  40. The American British Canadian (ABC) Fellowship

    Leela Biant (Recipient), 2010

    Prize: Fellowship awarded competitively

  41. British Association for Surgery the Knee Travelling Fellowship

    Leela Biant (Recipient), 2014

    Prize: Fellowship awarded competitively

  42. Lifetime Honorary Fellowship of Biological Knee Society

    Leela Biant (Recipient), 2 Feb 2018

    Prize: National/international honour

  43. The Jefferson Cup

    James Quick (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  44. Japan Society for the Promotion of Science - international visiting fellow

    Iracema Leroi (Recipient), 1 Dec 2017

    Prize: Fellowship awarded competitively

  45. University Teaching Excellence Award 2018

    Stefan Guettel (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  46. Alan Turing Fellowship

    Stefan Guettel (Recipient), Sep 2018

    Prize: Fellowship awarded competitively

  47. Breur Award "Gold Medal"

    Peter Hoskin (Recipient), 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  48. Gold Medal Royal College of Radiologists

    Peter Hoskin (Recipient), 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  49. Sociology Prize for Public Engagement

    Jaime Garcia Iglesias (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  50. British International Studies Association Thesis Prize

    Martin Coward (Recipient), 2001

    Prize: Prize (including medals and awards)

  51. Kelvin Medal

    Jeffrey Forshaw (Recipient), 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  52. Maxwell Medal & Prize

    Jeffrey Forshaw (Recipient), 1999

    Prize: Prize (including medals and awards)

  53. Best Oral Presentation

    Vanitha Sivalingam (Recipient), 1 Dec 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  54. Director

    Holly Shiels (Recipient), 10 Aug 2018

    Prize: Other distinction

  55. Royal Society of Biology

    Holly Shiels (Recipient), 2010

    Prize: Fellowship awarded competitively

  56. The Janice Sinson Award

    Emily Eisner (Recipient), 24 Jan 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  57. IADR AUBREY SHEIHAM AWARD FOR DISTINGUISHED RESEARCH IN DENTAL PUBLIC HEALTH SCIENCES

    Martin Tickle (Recipient), 22 Jun 2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  58. IADR AUBREY SHEIHAM AWARD FOR DISTINGUISHED RESEARCH IN DENTAL PUBLIC HEALTH SCIENCES

    Martin Tickle (Recipient), 24 Mar 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  59. NWDA/BioNow ‘Northwest Young Biotechnologist of the Year Award 2006’

    Stephen Richardson (Recipient), 2006

    Prize: Prize (including medals and awards)

  60. TCES 2009 Annual Early Stage Investigator award

    Stephen Richardson (Recipient), 2009

    Prize: Prize (including medals and awards)

  61. Edna Roe Lecturer Award 2019

    Lesley Rhodes (Recipient), 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  62. Jules Braunstein Award

    Julian Mecklenburgh (Recipient), Kevin Taylor (Recipient), Ernest Rutter (Recipient), Stephen Covey-Crump (Recipient) & Rosanne Mckernan (Recipient), 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  63. Jeremiah Dalziel Prize in British History

    Philipp Roessner (Recipient), 2006

    Prize: Prize (including medals and awards)

  64. Danny Van Den Bulcke Prize

    Roger Fon (Recipient), Fragkiskos Filippaios (Recipient) & Carmen Stoian (Recipient), 15 Dec 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  65. The best paper of the track

    Roger Fon (Recipient), Fragkiskos Filippaios (Recipient) & Carmen Stoian (Recipient), 15 Dec 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  66. Philip Godfrey Fund Memorial Award 2018 from the Biochemical Society

    Angeliki Malliri (Recipient), Jul 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  67. Selection for Experimental Film channel

    Rupert Cox (Recipient), 26 Jan 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  68. Ophthalmologica Award & Keynote Lecture

    Panos Sergouniotis (Recipient), 22 Sep 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  69. Soundscape Okinawa’: A collaborative, training exercise in mapping soundscapes for human health

    Rupert Cox (Recipient), 25 Mar 2011

    Prize: Fellowship awarded competitively

  70. Comparative Study of Coral Reefs in Okinawa and Guam as
 Militarized Environments

    Rupert Cox (Recipient), 16 Jan 2015

    Prize: Fellowship awarded competitively

  71. Selected exemplar of Art Science collaboration

    Rupert Cox (Recipient), 27 Feb 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  72. Polish Academy of Sciences

    Alexej Verkhratsky (Recipient), 30 May 2018

    Prize: Election to learned society

  73. Fellow

    Henggui Zhang (Recipient), 1 Jan 2019

    Prize: Election to learned society

  74. Best Article Award

    Mary Vogel (Recipient), 2000

    Prize: Prize (including medals and awards)

  75. Distinguished Article Prize

    Mary Vogel (Recipient), 2001

    Prize: Prize (including medals and awards)

  76. ARC postdoctoral fellowship

    Djordje Sredanovic (Recipient), 1 Oct 2015

    Prize: Fellowship awarded competitively

  77. Postdoctoral researcher [CR] fellowship

    Djordje Sredanovic (Recipient), 1 Oct 2017

    Prize: Fellowship awarded competitively

  78. Newton International Fellowship

    Djordje Sredanovic (Recipient), 1 Nov 2017

    Prize: Fellowship awarded competitively

  79. Guinness World Record for Tightest Knotted Structure

    David Leigh (Recipient), 2017

    Prize: Other distinction

  80. Full Research Grant

    Alexander Gardner-Mctaggart (Recipient), 2009

    Prize: Other distinction

  81. BACS (British Association of Chinese Studies) Early Career Researcher Prize

    Ros Holmes (Recipient), 12 Sep 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  82. Fellow of the Royal Society for the Arts

    Oliver Richmond (Recipient), 1 Apr 2014

    Prize: Election to learned society

  83. Emminent Scholar

    Oliver Richmond (Recipient), 28 Mar 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

Previous 1 2 3 4 5 6 7 8 ...18 Next