Prof Alastair HutchisonMBChB, FRCP, MD

Honorary Professor

Full contact details
View graph of relations

Overview

Medical Director, Dorset County Hospital (July 2018 to date)

Consultant Nephrologist (1995 to date)

Honorary Professor (2014 to date)

Clinical Head of Division - Specialist Medicine (2013 to 2018)

Associate Head of Division (Medicine) 2009 to 2013

Honorary Lecturer Medicine, University Manchester (1996-2014)

Dorset County Hospital, Williams Road, Dorchester 

Dorset DT1 2JY

 

Nephrology

CCST in Renal Medicine 1995

Clinical and technical experience of all aspects of in-patient and out-patient nephrology, dialysis (haemodialysis and peritoneal dialysis) and renal transplantation, ITU care of renal failure patients including CVVH, CVVHD and CAVHD.

Special interests in PD, calcium, phosphate and magnesium metabolism in transplantation and renal disease. CCST Nephrology 1993

 

General (Internal) Medicine

CCST in General Internal Medicine 1995

 

Managerial
Clinical Director of the Manchester Royal Infirmary Renal Unit 2000 to 2009.

Director of Greater Manchester East Sector Renal Clinical Network 2006 to 2008.

Associate Head of Division of Medicine April 2009 to March 2013.

Clinical Head of Division Specialist Medicine April 2013 to July 2018.

Medical Director, Dorset County Hospital July 2018 to date.

 

National

Elected member UK Renal Association Executive Committee 2013 - 2017

Chair of UK Renal Association Clinical Services Committee 2014 - 2017

Chair of UKKRC CKD-MBD Clinical research Group 2015 to date

Advisor to NICE (cinacalcet, etelcalcetide)

 

International

Member Editorial Board, Kidney International 2010 - 2013

Member KDIGO guideline group CKD-MBD

Biography

Birmingham University Medical School 1978 - 1983

House Officer in Medicine, Warwick Hospital

House Officer in Surgery, East Midlands Hospital

Senior House Officer in Medicine, Derby City Hospital and Norfolk & Norwich Hospital

Registrar in Medicine & Honorary Lecturer, Charing Cross & Westminster Hospital 1987- 1989

Research Fellow in Renal Medicine, Manchester Royal Infirmary 1989 - 1993

Senior Registrar in Renal Medicine 1993 - 1995

Consultant in Renal Medicine 1995 - date

Qualifications

MB ChB        June 1983
MRCP (UK)    June 1986
MD              December 1993
FRCP            May 1999
 

Memberships of committees and professional bodies

Manchester Medical Society

Renal Association of Great Britain

European Dialysis and Transplant Association-ERA

International Society for Peritoneal Dialysis

International Society of Nephrology

 

Related information